What is the value of the equilibrium constant for the Haber process at 298K if t
ID: 916348 • Letter: W
Question
What is the value of the equilibrium constant for the Haber process at 298K if the equilibrium concentrations are as follows: (H_2] = 0.0368M, [N_2] = 0.0512M. and [NH_3] = 1.33M. Methyl red is an indicator that changes between red and yellow. In solution methyl red (HMR) dissociates as follows: If acid is added to the solution which way do you expect the equilibrium to shift? What color would the indicator be? Explain your conclusion: If base is added to the solution which way do you expect the equilibrium to shift? What color would the indicator be? Explain your conclusion:Explanation / Answer
We know that,
Haber's process is used for the manufacture of ammonia. Reaction involved is as follows:
N2 (g) + 3H2 (g) ----> 2NH3 (g)
Equilibrium constant, Kc = [NH3]2 / [N2] [H2]3
Kc = 6.936 x 105
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.