Two point charges are distance d = 59.4 cm apart, They have equal and opposite c
ID: 2005008 • Letter: T
Question
Two point charges are distance d = 59.4 cm apart, They have equal and opposite charge, each with magnitude Q = 2.98 µC. The negative charge is on the left, and the positive charge is on the right. An electron (mass 9.11x10-31 kg, charge 1.6x10-19 C) is placed half-way between the charges.a) The electric field at this point is
N/C
b) The direction of the electric field is
out of the page
into the page
downward
right, toward the positive charge
upward
left, toward the negative charge
zero
c) The force on the electron is
N
d) The direction of the force on the electron is
upward
right, toward the positive charge
left, toward the negative charge
out of the page
into the page
downward
zero
Explanation / Answer
charge q = 2.98 * 10 ^-6 C separation d = 59.4 cm = 0.594 m charge of electron q' =1.6 *10^-19 C mass of electron m = 9.11*10^-31 kg (a). electric field at the center E = [Kqq' / r^ 2 ] + [Kqq' / r^2] = 2Kqq' / r^ 2 where K = coulomb's constant = 8.99*10^9 Nm^ 2/ C^ 2 r = distance of electron from charge = d/ 2 = 0.297 m plug the values we get E = 606.875*10^3 N / C (b). The direction of the electric field is left, toward the negative charge (c). The force on the electron is F = Eq ' = 9.71 * 10 ^-14 N d) The direction of the force on the electron is right, toward the positive charge
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.