A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 250 turns per meter
ID: 2007528 • Letter: A
Question
A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 250 turns per meter of wire that carries a steady current of 15.0 A. A coil is formed by wrapping 30 turns of thin wire around a circular frame that has a radius of 8.00 cm. The coil is placed inside the solenoid and mounted on an axis that is a diameter of the coil and coincides with the y axis. The coil is then rotated with an angular speed of 5.00p rad/s. (The plane of the coil is in the yz plane at t = 0.) Determine the emf generated in the coil as a function of time.(44.6)sin5pit = mV incorrect
Explanation / Answer
n = 250 turns/m, I = 15.0 A. N = 30 turns, r = 8.00 cm. = 5.00 rad/s.
B = 0nI
magnetic flux = NB*r2*cos(t)
emf generated = -d/dt = NB*r2**sin(t) = 44.6 sin(5t) mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.