A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 240 turns per meter
ID: 2095648 • Letter: A
Question
A long solenoid, with its axis along the x axis, consists of 240 turns per meter of wire that carries a steady current of 15.0 A. A coil is formed by wrapping 30 turns of thin wire around a circular frame that has a radius of 8.00 cm. The coil is placed inside the solenoid and mounted on an axis that is a diameter of the coil and coincides with the y axis. The coil is then rotated with an angular speed of 3.00? rad/s. (The plane of the coil is in the yzplane at t = 0.)
Name formulas used or I wont rate you!!
Explanation / Answer
magnetic field B=uoni
=4.524*10^-3 T
flux=nB.A
but when the coil is rotated, A=Aocos(wt)
where Ao=pi*r^2
so EMF=-dflux/dt
=nB*Aowsin(wt)
=0.0257 sin(wt)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.