A soldier on a firing range fires an eight-shot burst from an assault weapon at
ID: 2007634 • Letter: A
Question
A soldier on a firing range fires an eight-shot burst from an assault weapon at a full automatic rate of 1000 rounds per minute. Each bullet has a mass of 7.45 g and a speed of 293 m/s relative to the ground as it leaves the barrel of the weapon. Calculate the average recoil force exerted on the weapon during that burst. A 0.150-kg frame, when suspended from a coil spring, stretches the spring 0.050 m. A 0.200-kg lump of putty is dropped from rest onto the frame from a height of 30.0 cm (Fig8.42).Explanation / Answer
The mass of the bullet is m = 7.45 g The speed of the bullet is v = 293 m/s The rate of the bullets fired is 1000 round/min Time taken for each round to fire is t = 60/1000 s = 0.06 s The average force for will be same as the energy of imdividual round The force is defined by Newton as the rate of change of momentum Therefore F = -mv/t (assume that the bullets start from rest) F = -(0.00754 kg)(293 m/s)/(0.06 s) F = -36.82 N negative sign represents that the force is directed opposite to the direction of motionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.