Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 8) Twp charges of 4 × 109C and1.6 × 109C are separated by a distanceof

ID: 2011946 • Letter: Q

Question

Question 8) Twp charges of 4 × 109C and1.6 × 109C are separated by a distanceof 43 cm. Find the equilibrium position for a thirdcharge of +1.8 × 108C by identifying itsdistance from the rst charge q1.Answer in units of cm.

Please do not round up

Question 13 part 1 of 2) A 2.3 µC point charge is on the x-axis at x = 2.8 m , and a 4 µC
point charge is on the x-axis at x = 1.3 m .Find the magnitude of the net electric ?eld at the point on the y-axis where y =4.9 m . The value of the Coulomb constant is
8.98755 × 10^9N · m2/C2.
Answer in units of N/C.

Please do not round up


Question 14 part 2 of 2) Determine the direction of this electric ?eld(as an angle between -180? and 180? measured from the positive x-axis, with counterclockwise positive.)Answer in units of?.

Please do not round up

Question 17 Part 3 of 4) What is the magnitude of the net electric eldat the position of the charge at the origin?Answer in units of N/C.

Please do not round up

Question 18 part 4 of 4) What is the direction of the net electric eld(as an angle between 180and +180 measured from the positive x-axis, with counterclockwise positive).Answer in units of.

Please do not round up

THANK YOU SO MUCH GOD BLESS YOU! And please don't round up numbers.



Explanation / Answer

Given Magnitude of charges q1 = - 4 *10^-9 C  , q2 =  -1.6 *10^-9 C Distance of seperation, d = 43 cm = 0.43 m q3 = 1.8 *10^-8 C Let us assume q3 is at a distance of  x cm from q1 Force acting on q3 due to q1 and q2 is F = k ( 4 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / x2  (-i) +  k ( 1.6 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / (0.43m - x)2  (i) For equilibrium position, F = 0  k ( 4 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / x2  (-i) +  k ( 1.6 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / (0.43 - x)2  (i) = 0 k ( 4 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / x2 =  k ( 1.6 *10^-9 C) (1.8 *10^-8 C) / (0.43 - x)2 4 / x2 =  1.6 /  (0.43 - x)2 0.43 - x / x = 1.265 /2 0.43 - x  = 0.6325x x = 0.2633 m or 26 .3 cm Thus, q3 is at a distance of 26.3 cm from q1 * post only question for single post *
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote