When ultraviolet light with a wavelength of 400 nm falls on a certain metal surf
ID: 2012634 • Letter: W
Question
When ultraviolet light with a wavelength of 400 nm falls on a certain metal surface, the maximum kinetic energy of the emitted photoelectrons is 1.10 eV.What is the maximum kinetic energy K_0 of the photoelectrons when light of wavelength 330 nm falls on the same surface?
Use h = 6.63×10-34 J*s for Planck's constant and c = 3.00×108 m/s for the speed of light and express your answer in electron volts.
Other solved answers are out there but I have tried them and they come up wrong for this problem. A completely worked out problem would be amazingly helpful.
Explanation / Answer
Wavelength of an ultraviolet light is = 400*10^-9 m Maximum kinetic energy is K.E = 1.10eV KE _max = hf - = hf - KE_max = hc - K.E max / = 6.625 *10^-34 (3.00*10^8 m/s )- 1.10*1.6*10^-19 J / 400*10^-9 m = 3.20*10^-19 J Kinetic energy for the lowest wavelength is K.E = h c - / = 6.625 *10^-34 (3.00*10^8 m/s) - 3.20*10^-19 J / 330*10^-9 m = 2.82*10^-19 J = 1.76 eVRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.