Three carts of masses m1 = 4.50 kg, m2 = 9.50 kg, and m3 = 3.00 kg move on a fri
ID: 2013334 • Letter: T
Question
Three carts of masses m1 = 4.50 kg, m2 = 9.50 kg, and m3 = 3.00 kg move on a frictionless, horizontal track with speeds of v1 = 6.50 m/s to the right, v2 = 3.00 m/s to the right, and v3 = 5.50 m/s to the left, as shown below. Velcro couplers make the carts stick together after colliding.(a) Find the final velocity of the train of three carts.
magnitude= m/s.
direction= right or left
(b) Does your answer require that all the carts collide and stick together at the same moment?
Yes or No
Explanation / Answer
a) m1v1 + m2v2 + m3v3 = M v => (4.5*6.5) + (9.5*3) - (3*5.5) = (4.5+9.5+3) v => v = 2.43 m/s to the right b) yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.