A bat strikes a 0.145kg. baseball. Just before impact, theball is traveling hori
ID: 2013460 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145kg. baseball. Just before impact, theball is traveling horizontally to the right at 50.0 m/s, and itleaves the bat traveling to the left at an angle of 30.0 degreesaboe the horizontal witha a speed of 65.0 m/s.a) What is the horizontal component of he impulse the batimparts to the ball?
b) What is the vertical component of the impulse the batimparts to the ball?
c) If the ball and bat are in contact for 1.75 ms, find thehorizontal component of the average force on the ball.
d) If the ball and bat are in contact for 1.75 ms, find thevertical component of the average force on the ball.
Explanation / Answer
The initial momentum is
p1x=mv1x=(o.145 kg)(50 m/s)=7.25 kg m/s to the right
The final momentum is
p2x=mv2x=mv2cos=(0.145 kg)(65 m/s cos30)=8.16 kg m/s to the left
p2y=mv2y=mv2sin=(0.145 kg)(65 m/s sin 30)=4.71 kg m/s upward
a) the horizontal component of the impulse is
Jx = p2x - p1x = 8.16 kg m/s - 7.25 kg m/s = 0.91 kg m/s to the left
b) the vertical component of the impulse is
Jy = p2y - p1y = 4.71 kg m/s - 0 kg m/s = 4.71 kg m/s upward
c) the horizontal component of the force is
Fx = Jx / t = (0.91 kg m/s) / (1.75 x 10-3 s) = 520 N to the left
d) the vertical component of the force is
Fy = Jy / t = (4.71 kg m/s) /(1.75 x 10-3 s) = 2693 N upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.