A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 2301238 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 45.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 55.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Fx=
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fy=
Explanation / Answer
A . impulse = change in momentum = 0.145 ( - 55cos35 - 45 ) = - 13.06
impulse = F.t
Fx = -13.06 / 1.85x`10-3 = - 7058.24 N
B. impulse = change in momentum = 0.145 ( 55sin35 - 0 ) = 4.57
impulse = F.t
Fy = 4.57 / 1.85x`10-3 = 2472.58 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.