A basketball star covers 3.00 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 1879347 • Letter: A
Question
A basketball star covers 3.00 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum height of 1.80 m above the floor and is at elevation 0.940 m when he touches down again.
(a) Determine his time of flight (his "hang time"). s
(b) Determine his horizontal velocity at the instant of takeoff. m/s
(c) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff. m/s
(d) Determine his takeoff angle. ° above the horizontal
(e) For comparison, determine the hang time of a whitetail deer making a jump with center-of-mass elevations yi = 1.20 m, ymax = 2.60 m, and yf = 0.760 m.
Explanation / Answer
Given,
d = 3 m ; h(com) = 1.02 m ; Hm= 1.8 m; h' = 0.94 m
a)we know that
t = sqrt (2h/g)
t = sqrt [2x(1.9 - 1.02)/9.81] = 0.399 s
t' = sqrt[2(1.9 - 0.94)/9.81] = 0.442 s
T = t + t' = 0.399 + 0.442 = 0.841 s
Hence, T = 0.841 s
b)vx = D/t
Vx = 3/0.841 = 3.567 m/s
Hence, Vx = 3.567 m/s
c)using S = s0 + ut + 1/2 at^2
0.94 = 1.02 + Vy x 0.841 - 0.5 x 9.81 x 0.841^2
Vy = 4.03 m/s
d)theta = tan^-1(Vy/Vx)
theta = tan^-1(4.03/3.567) = 48.5 deg
Hence, theta = 48.5 deg
e) yi = 1.20 m, ymax = 2.60 m, and yf = 0.760 m.
t = sqrt [2x(2.6 - 1.2)/9.81] = 0.534 s
t' = sqrt[2(2.6 - 0.76)/9.81] = 0.612 s
T = t + t' = 0.534 + 0.612 = 1.15 s
Hence, T = 1.15 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.