A basketball of mass 0.8 kg is dropped from rest from a height of 1.2 m. It rebo
ID: 1403744 • Letter: A
Question
A basketball of mass 0.8 kg is dropped from rest from a height of 1.2 m. It rebounds to a height of 0.6 m. (a) How much mechanical energy was lost during the collision with the floor? (b) Define what is a non-conservative force, and find the work done by non-conservative forces on the ball. (e) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.2 m by exerting a constant down ward force on it for a distance of 0.1 m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energy lost during each bounce. If the ball now returns to a height of 1.2 m, what is the magnitude of the force?Explanation / Answer
part b ) is not a part of mentioned question ...please so ask that question seperately.I am solving remaining 2 parts.
m = 0.8 kg
hi =1.2 m
hf =0.6 m
P.E = mgh
change in P.E = mg [hi - hf ]
change in M.E = mg [hi - hf ]
= 0.8 kg * 9.8 [1.2-0.6]
Mechanical energy was lost during the collision with the floor = 4.704 J ---------------->>>>>>>>>>>>>answer)
c ) Force = F = mg [hi - hf ] / s
F = 4.704 J / 0.1
F = 47.04 N ----------------->>>>>>>>>>>>>>>>>magnitude of the force (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.