Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A basketball of mass 0.75 kg is droppedfrom rest from a height of 1.22 m. It reb

ID: 1741374 • Letter: A

Question

A basketball of mass 0.75 kg is droppedfrom rest from a height of 1.22 m. It rebounds to a height of0.72 m. (a) How much mechanical energy was lost duringthe collision with the floor?
1 J

(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 mby exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energylost during each bounce. If the ball now returns to a height of1.22 m, what is the magnitude of the force?
2 N
(a) How much mechanical energy was lost duringthe collision with the floor?
1 J

(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 mby exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energylost during each bounce. If the ball now returns to a height of1.22 m, what is the magnitude of the force?
2 N

Explanation / Answer

a) PEi=(.80kg)(9.8m/s2)(1.22m)=9.5648 J and thePEf=(.80kg)(9.8m/s2)(0.72m)=5.6448 J, soElost=9.5648-5.6448=3.92J b) So the player exerts 3.92J and W=Fd, so F=3.92J/.13m=30.15 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote