A basketball of mass 0.80 kg is dropped from rest from a height of 1.22 m. It re
ID: 1957671 • Letter: A
Question
A basketball of mass 0.80 kg is dropped from rest from a height of 1.22 m. It rebounds to a height of 0.80 m.(a) How much mechanical energy was lost during the collision with the floor?
__________________J
(b) A basketball player dribbles the ball from a height of 1.22 m by exerting a constant downward force on it for a distance of 0.13 m. In dribbling, the player compensates for the mechanical energy lost during each bounce. If the ball now returns to a height of 1.22 m, what is the magnitude of the force?
____________N
Explanation / Answer
1.
Initial Potential Energy = mgh = 0.8 x 9.8 x 1.22 = 9.5648 Joules
Final Potential Energy = mgh' = 0.8 x 9.8 x 0.8 = 6.272 Joules
Therefore loss in Mechanical Energy = 9.5648 - 6.272
= 3.2928 Joules
2.
Initial Potential energy = mgh = 9.5648 Joules
Final Potential Energy if no force is applied = 6.272 Joules
Now loss in mechanical energy is compensated by player
3.2928 = F x s (Work = force x displacement)
F= 3.2928/0.13
F = 25.33 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.