Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Compute the wavelength of the radio waves from the following stations. (a) an AM

ID: 2015279 • Letter: C

Question

Compute the wavelength of the radio waves from the following stations.
(a) an AM station operating at a frequency of 635 kHz (in m)
(b) an FM station with a frequency of 95.5 MHz (in m)

Compute the wavelength of an X-ray with a frequency of 4 1018 Hz. in nm

What is the frequency of blue light that has a wavelength of 448 nm? in Hz

An electromagnetic wave has a wavelength of 6.12 10-6 m. In what region of the EM spectrum is this radiation? Give the frequency of the electromagnetic wave to support your answer. in Hz

Compute the wavelength in air of ultrasound with a frequency of 54 kHz if the speed of sound is 344 m/s. in m


During a thunderstorm, 4.9 s elapses between observing a lightning flash and hearing the resulting thunder. Approximately how far away in km and mi was the lightning flash? in km? in mi?

Explanation / Answer


   v = 3 * 10^8 m/s
a)
The frequency of the AM station is given by, n = 635 K Hz = 635000 Hz
We have a relation between the frequency, wavelength and velocity is given by
   v = n
From the above we have, = v/n = 472.4 m
So the wavelength of the AM station 472.4 m
b)
Similarly,
The frequency of FM station, n = 95.5 M Hz = 95.5 * 10^6 Hz
   So the wavelength of FM station, = v/n = 3.141 m
Given that the frequency of x-ray, n = 4 * 10^18 H
So the wavelength of x-rays, = v/n = 0.0075 * 10^-9 m = 0.0075 nm
Given the frequency of blue light, n = 448 nm
The wavelength of the blue light, = v/n = 6.7 * 10^14 m
Given that the wavelength of electromagnetic wave, = 6.12 * 10^-6 m
   The frequency of the electromagnetic wave, n = v/
   v = 4.9 * 10^13 Hz
The frequency of ultrasound, n = 54 k Hz = 54000 Hz
The speed of sound, v = 344 m/s
So the wavelength of ultrasound, = v/n = 5555.6 m
The time elapses between lightning and thunder, t = 4.9 sec
The speed of sound, v = 344 m/s
So the distance = velocity * time = 344 * 4.9 = 1685.6 m
   = 1.6856 km


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote