A 25 mH inductor, a 0.001 microF capacitor and a 2.2 kOhm resisitor are connecte
ID: 2018065 • Letter: A
Question
A 25 mH inductor, a 0.001 microF capacitor and a 2.2 kOhm resisitor areconnected in series with a signal generator. The emf amplitude produced by
the signal generator is 5 Volts.
a) Find the reactance of each circuit element for the following three frequences:
f = 3000 Hz, 31830 Hz and 300000 Hz. Rank the reactances of the three
elements for each frequency. Organize your answers in a table.
b) Draw a phasor diagram (to scale!) representing the circuit for each of the
three frequencies. Find the current amplitude and phase shift for each of the
three frequencies.
Explanation / Answer
Given that in a RLC circuit the inductance is L = 25 *10^-3 Hcapacitance is C = 0.001 *10^-6 F resistance is R = 2.2 *10^ 3 a ) Inductive reactance with frequency f = 3000 Hz X_L = 2fL = 2 * 3000H * 25*10^-3 H = 471 Inductive reactance with frequency f = 31830 Hz X_L = 2fL = 2 * 31830H * 25*10^-3 H = 4997.3 Inductive reactance with frequency f = 300000 Hz X_L = 2fL = 2 * 300000H * 25*10^-3 H = 47.1*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *3000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^4 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *31830Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.00*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *300000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^2 X_L = 2fL = 2 * 31830H * 25*10^-3 H = 4997.3 Inductive reactance with frequency f = 300000 Hz X_L = 2fL = 2 * 300000H * 25*10^-3 H = 47.1*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *3000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^4 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *31830Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.00*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *300000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^2 X_L = 2fL = 2 * 300000H * 25*10^-3 H = 47.1*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *3000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^4 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *31830Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.00*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *300000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^2 = 1/ 2 *31830Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.00*10^3 capacitive reactance is X_C = 1/ 2 f C = 1/ 2 *300000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^2 = 1/ 2 *300000Hz * 0.001 *10^-6 F = 5.30*10^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.