Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A long, straight solenoid of cross-sectional area 2 / pi m2 and 1000 turns per u

ID: 2019372 • Letter: A

Question

A long, straight solenoid of cross-sectional area 2 / pi m2 and 1000 turns per unit length carries a current of 10 A in the clockwise direction A cross-section of the solenoid is represented by the smaller circle in the diagram A circular conducting loop of radius 1.0 m surrounds the loop at its center, as shown In this problem, make the usual approximation that the solenoid is infinitely long On the diagram, represent the magnetic field of the solenoid Now the current in the solenoid decreases at a constant rate from 10 A to mo in 4.0 s. Find the magnitude of the induced emf in the loop Determine the direction of the induced current in the loop. Clearly explain your reasoning (No points for incorrect or missing reasoning).

Explanation / Answer

Given: no of turns N = 1000 current I = 10 A Magnetic field in the solenoid is given by the relation B = 0NI0 ........ (1) plug the given data in the above equation 1 B = (4*10-7)(1000)(10 A)    = 1.25*10-2 T now the induced emf in the solenoid E = BAN/t     = (1.25*10-2 T)(2/ m2)(1000) / 4 sec     = 1.96 V (c) The direction of induced current is opposite to the direction current in the solenoid due to Lenz's law. plug the given data in the above equation 1 B = (4*10-7)(1000)(10 A)    = 1.25*10-2 T now the induced emf in the solenoid E = BAN/t     = (1.25*10-2 T)(2/ m2)(1000) / 4 sec     = 1.96 V (c) The direction of induced current is opposite to the direction current in the solenoid due to Lenz's law.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote