<p>A projectile is shot from the edge of a cliff h = 125 m above ground level wi
ID: 2022853 • Letter: #
Question
<p>A projectile is shot from the edge of a cliff h = 125 m above ground level with an initial speed of v0 = 145 m/s at an angle of 37.0° with the horizontal. <br /><br />At the instant just before the projectile hits point the ground, find the horizontal and the vertical components of its velocity.<br />What is the vertical velocity in m/s?<br />What is the horizontal velocity in m/s?<br />What is the magnitude of the velocity? <br />What is the angle made by the velocity vector with the horizontal?</p>Explanation / Answer
so if the angle with the ground is
then:
vix=vocos
viy=vosin
to find final velocity in the y:
first find the maximum height by using:
v2-vi2=2ad where a=-g, v=0 b/c projectile is at peak, and vi is initial v in y direction:
-(vosin)2/-2g=d note that this d is height traveled above INITIAL height, which is 125 m
d=388.51 m
peak=d+hcliff=514 m
now use the same equation for the falling portion of it's motion, except vi is zero
vf=(2ahpeak)
vf=-100 m/s note this is the y component and it is in the negative direction.
there is no acceleration in the x direction, so
vfx=vix=vocos=116 m/s
V=(vfx2 +vfy2)
V=153 m/s
Direction can be found using
tan=vfy/vfx
=-40.8 degrees as in the velocity is directed at and angle of 40.8 degrees below the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.