16. Figure P10.16 shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in
ID: 2023437 • Letter: 1
Question
16. Figure P10.16 shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady cadence of 76.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 7.00 cm in diameter. Calculate (a) the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame, (b) the angular speed of the bicycle wheels, and (c) the speed of the bicycle relative to the road. (d) What pieces of data, if any, are not necessary for the calculations?
Explanation / Answer
Given that the diameter of the wheel is dw = 67.3 cm = 0.673 m Diameter of the front sprocket is df = 17.5 cm = 0.175 m Diameter of the rare sprocket is dr = 7.00 cm = 0.07 m Angular velocity of the chain is = 76.0 rev/min = 7.954 rad/s -------------------------------------------------------------------------------- (a) Linear speed of a link of the chain relative to the bicycle is v = (df / 2) = (0.175 m / 2) (7.954 rad/s) = 0.696 m/s (b) angular speed of the bicycle wheel is b = v / (dr /2) = 0.696m/s / (0.07m/2) = 19.89 rad/s (c) the speed of the bicycle relative to the road is v = (dw/2) b = (0.673 m / 2) (19.89 rad/s) = 6.692 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.