Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a long straight wire carrying a current of 10.0 A to the right.

ID: 2026739 • Letter: T

Question

The figure shows a long straight wire carrying a current of 10.0 A to the right. At a certain instant, an electron is seen close to the wire, at a distance d = 1.20 mm from the wire, moving with a velocity v = 2.25 x 106 m/s, in the direction shown. Draw the vector showing the force on the electron. Calculate the magnitude of the force. Neglect the thickness of the wire. Of course the blue dot does not mean that the electron is that big. The electron has no diameter to worry about. Look for data on the electron in your book, or on Google if you need to.

Explanation / Answer

Given: current carrying in the wire , I = 10 A location of the electron at a distance , d = 1.2 mm(10-3 m/1mm) current carrying in the wire , I = 10 A location of the electron at a distance , d = 1.2 mm(10-3 m/1mm)                                                           =0.0012 m velocity of the electron , v = 2.25 x 106 m/s charge on the electron , q =1.6 x10-19 C ________________________________________________________ Solution: when the current passing through the wire , a magneitc field will be generated through the wire given by formula     B=oI/2d       =(4x10-7 A/m)(10 A)/2(0.0012 m)       =16.67x10-4 T ________________________________________________________ Magnetic force actinq on the electron is , F=qvB     =(1.6 x10-19 C)(2.25 x 106 m/s)(16.67x10-4 T)     =60x10-17 N _________________________________________________________ Vector representation of this force is as ,              ----------->   current flowingdirection (X- axis )           (Magnetic field direction) (Y axis) Mangetic force direction is (Z -axis )           when the current passing through the wire , a magneitc field will be generated through the wire given by formula     B=oI/2d       =(4x10-7 A/m)(10 A)/2(0.0012 m)       =16.67x10-4 T ________________________________________________________ Magnetic force actinq on the electron is , F=qvB     =(1.6 x10-19 C)(2.25 x 106 m/s)(16.67x10-4 T)     =60x10-17 N _________________________________________________________ Vector representation of this force is as ,              ----------->   current flowingdirection (X- axis )           (Magnetic field direction) (Y axis) Mangetic force direction is (Z -axis )          
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote