Two blocks of masses m| 2.00 kg and m2-4.40 kg are released from rest at a heigh
ID: 2029560 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m| 2.00 kg and m2-4.40 kg are released from rest at a height of h-5.40 m on a frictionless track as shown in the figure belo e when they meet on the level portion of the track, they undergo a head-on, elastic collision. Determine the maximum heights to which m and m2 rise on the curved portion of the track after the collision. 19.39246 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m ham2- 4 767 1199 n2 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m Need Help? RedExplanation / Answer
Given : m1 = 2 kg ; m2= 4.40 kg ; h = 5.40 m
Solution :
Aa there is no friction , velocity of both masses : v = (2gh)1/2
v = (2×9.81×5.40)1/2 = 10.29 m/s
Choosing a reference fram riding with right mass
Velocity of approach ,u = 10.29 + 10.29 = 20.59 m/s
By momentum conservation ;
(m1+m2)v1' = (m1-m2)u
v1'= (2-4.40)(20.59)/(2+4.40)
v1'= -7.72 m/s
And v2'= 20.59-7.72 = 12.87 m/s
In the ground reference of frame :
Final velocity of 2 kg mass = -7.72-10.29 = -18.01 m/s
Final velocity of 4.40 kg mass = 12.87-10.29 = 2.58 m/s
Using the formula , h = v2/2g
hm1 = (-18.01)2/(2×9.81)= 16.53 m
And hm2= (2.58)2/(2×9.81)= 0.34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.