Two blocks of masses, m 1 = 2.00 kg and m 2 = 4.00 kg, are each released from re
ID: 2091287 • Letter: T
Question
Two blocks of masses, m1 = 2.00 kg and m2 = 4.00 kg, are each released from rest at a height of 5.00 m on a frictionless half pipe shaped track , and undergo an elastic head-on collision.
Please find out the answer to each question below.
(a) Determine the velocity of each block just before the collision. (2 points)
(b) Determine the velocity of each block immediately after the collision. (3 points)
(c) Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise after the collision. (3 points)
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Explanation / Answer
For both masses
v = sqrt(2*5*10) = 10 m/s
immediately after the collision, v =-10 m/s
maximum heights to which m1 and m2 rise after the collision = 5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.