This is a hearing science class Q) A 17.5 cm long tube produces a frequency of 1
ID: 2030159 • Letter: T
Question
This is a hearing science classQ) A 17.5 cm long tube produces a frequency of 1000 Hz. How short should the tube be cut to produce a frequency of 4000 Hz?
The answer was 4.375 cm or 4.38m
Please explain step by step how to solve. Thx! This is a hearing science class
Q) A 17.5 cm long tube produces a frequency of 1000 Hz. How short should the tube be cut to produce a frequency of 4000 Hz?
The answer was 4.375 cm or 4.38m
Please explain step by step how to solve. Thx!
Q) A 17.5 cm long tube produces a frequency of 1000 Hz. How short should the tube be cut to produce a frequency of 4000 Hz?
The answer was 4.375 cm or 4.38m
Please explain step by step how to solve. Thx!
Explanation / Answer
Fundmental frequency of tube is given by
f=V/2L
=>V=2Lf =2*0.175*1000
V=350 m/s
With f=4000 Hz
=>L=V/2f =350/2*4000
L=0.04375 m=4.375 cm =4.38 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.