Chapter 26, Problem 015 A beam of light is traveling in air and strikes a materi
ID: 2030408 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 015 A beam of light is traveling in air and strikes a material. The angles of incidence and refraction are 56.1° and 35.5, respectively. Obtain the speed of light in the material. Number Units m/'s the tolerance is +/-6% LINK TO TEXT By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATERSUBMIT ANSWER Earn Maximum Points available only if you answer this question correctly in four attempts or less.Explanation / Answer
given
theta_i = 56.1 degrees
theta_r = 35.5 degrees
n1 = 1 (for air)
let n2 = n (refractive index of material)
use Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(56.1)/sin(35.5) = n/1
n = sin(56.1)/sin(35.5)
= 1.429
we know, speed of light in the material, v = c/n
= 3*10^8/(1.429)
= 2.10*10^8 m/s <<<<<<<---------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.