Homework #5: Energy Name: Danielle Toe caqwman Grading and Due Dates out of 40 p
ID: 2031406 • Letter: H
Question
Homework #5: Energy Name: Danielle Toe caqwman Grading and Due Dates out of 40 points: This worksheet due Tues Mar 27 estart of class out of 45 points: MasteringPhysics due Mon Mar 26 @11:59pm online out of 20 points: online scratch work due Tues Mar 27 @start of class TOTAL I. A ball of mass 5.0 kg is lifted off the floor a distance of 1.7 m. What is the change in the gravitational potential energy of the ball? Show your calculation. Now the (same) ball is released from rest and falls to the floor. What is the kinetic energy of the ball just before it hits the floor? Explain your reasoning. Suppose that the ball is dropped from the same height as in Question 2, but is attached to a a. Compare the kinetic energy just before the ball hits the floor to your answer in parachute. . the same, larger, or smaller? b. Is total energy conserved in this case? Explain your answer.Explanation / Answer
a) change in potential energy = work done on the ball
= F.s
= mg h
= 5 x 9.81 x 1.7
= 83.4 J
b) v2 = 2gh = 2 x 9.81 x 1.7 = 33.35
Kinetic energy KE = 0.5m v2 = 0.5 x 5 x 33.35 = 83.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.