4. -1 points HRW10 7 P.024.GO My Notes Ask Your Teacher In the figure below, a h
ID: 2031815 • Letter: 4
Question
4. -1 points HRW10 7 P.024.GO My Notes Ask Your Teacher In the figure below, a horizontal force F of magnitude 22.0 N is applied to a 3.26 kg psychology book, as the book slides a distance d-0.500 m up a frictionless ramp at angle 8- 30.0. (a) During that displacement, what is the net work done on the book by Fa, the gravitational force on the book, and the normal force on the book? (b) If the book has zero kinetic energy at the start of the displacement, what is its speed at the end of the displacement? m/sExplanation / Answer
a)
Work done on the book by Fa
Wa=FdCos(o) =22*0.5*cos30=9.526 J
Work done by gravity
Wg=-MgdSin(o)=-3.26*9.81*0.5*Sin30=-8 J
Work done by Normal force is zero
WN=0
b)
W=dK =9.526-8=1.526 J
(1/2)*3.26*V2=1.526
V=0.96766 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.