A half-atwood machince consisits of one mass(M1=8kg) sitting on a flat table.A s
ID: 2032063 • Letter: A
Question
A half-atwood machince consisits of one mass(M1=8kg) sitting on a flat table.A string is attached and passed over a massless,frictionless pulley.Another mass(M2=2kg) hangs from the end of the string.The coefficients of friction(static and kinetic)bettween M1 and the table are both 0.4.The system starts at rest and may or may not start moving.
a-what is the normal force acting on M1?
b-based on the normal force, how big could the static friction force be, before M1, loses grip on the surface?
c-what is the actual friction force acting on M1?
d-what is the acceleration of the system?
g-what is the tension in the string?
Explanation / Answer
a) Normal on M1, N1 = M1*g
= 8*9.8
= 78.4 N
b) fs = N1*mue_s
= 78.4*0.4
= 31.36 N
c) Actual friction acting on M1, fk = M2*g
= 2*9.8
= 19.6 N
d) acceleration of the system, a = 0
e) tension in the string, T = M2*g
= 2*9.8
= 19.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.