A series R–L–C circuit of R = 225 ? , L = 0.900 H and C = 1.75 ? F carries an rm
ID: 2032073 • Letter: A
Question
A series R–L–C circuit of R = 225 ? , L = 0.900 H and C = 1.75 ?F carries an rms current of 0.230 A with a frequency of 100 Hz .
What is the average rate at which electrical energy is converted to heat in the resistor? Express your answer in watts to three significant figures.
What average power is delivered by the source? Express your answer in watts to three significant figures.
What is the average rate at which electrical energy is dissipated (converted to other forms) in the capacitor and in the inductor? Enter your answers, separated by a comma, to the nearest integer.
Explanation / Answer
Given , R = 225 ohm , L = 0.9 H , C = 1.75?F , i = 0.23 A
a) Power (average rate of energy ) = i^2*R
P = 0.23^2*225
P = 11.903 W
b) Only resistor convert electrical energy to other forms of energy , so power delivered by source is same as power delivered by resistor
P = 11.903 W
c) Power consumed or absorbed by capacitor and inductor is : (0,0)
Reason : inductors and capacitors doesn't consume power . So average rate at which electrical energy is dissipated by them is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.