Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

HomeStudent: kristopher ford @student.nmt.eduMy Account Class l t I Help Homewor

ID: 2034540 • Letter: H

Question

HomeStudent: kristopher ford @student.nmt.eduMy Account Class l t I Help Homework 8 Begin Date: 4/2/2018 12:01:00 AM- -Due Date: 4/9/2018 11:59:00 PM End Date: 4/23/2018 11:59.00 PM (10%) Problem! : A wire of length L = 0.75 m and mass m-0.055 kg carries a current of 1 # 0.65 A. The wire is floating at rest in a magnetic field as shown in the figure. B Randomized Variables L= 0.75 m " 0.055 kg 1-0.65 A Otheexpertta.com 25% Part (a) what are the forces acting on the wire, and which directions do they go? Grade Summary Magnetic force,upward. Gravity, upward. Gravity, upward. Magnetic force, downward Magnetic force, downward. Gravity, downward. Gravity, downward. Magnetic foroe, upward Deductions08 Potential 100% Attempts remaining: 4 us, per attempt) Submit Hint 1 give up lled view Hints: 0 deduction per hint. Hints remaining J Feedbock:% dedaction per feedback ii?25% Part (b) Express the magnitude of the magnetic force in terms of the current ,. length L and the magnetic neld a. ??? 25% Part (c) Given the fact that the wire is floating at rest, derive an expression for B. 25% Part (d) Calculate the numerical value of B in tesla. 3 en YA.LL

Explanation / Answer

Given,

L = 0.75 m ; m = 0.055 kg ; I = 0.65 A

a)Correct ans is:

Gravity downward, Magnetic force upward

b)F = B I L sin(theta)

theta = 90 deg

F = B I L

c)The magnetic force and weight balances

B I L = m g

B = mg/IL

d)B = 0.055 x 9.81/(0.65 x 0.75) = 1.108 T

Hence, B = 1.108 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote