One end of a string 9.0 m long is moved up and down with simple harmonic motion
ID: 2035634 • Letter: O
Question
One end of a string 9.0 m long is moved up and down with simple harmonic motion at a frequency of 50 Hz. The waves reach the other end of the string in 0.60 s. Find the wavelength of the waves on the string. cm eBook o-16 points Tipler6 15.P.041 My Notes Ask Your Teacher The wave function for a harmonic wave on a string is y(x, t) (0.0020 m) sin ( (64.8 mx(305 s-1)t) (a) In what dlrection does this wave travel? +X What is its speed? m/s (b) Find the wavelength or thls wave Find its frequency. FInd its perlod Hz (c) What is the maximum speed of any string segment? m/s eBookExplanation / Answer
ONly one question can be posted as per chegg guidlines
1.
speed of wave
V=x/t =9/0.6 =15 m/s
wavelength
lambda =V/f =15/50 =0.3 m
lambda =30 cm
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.
a)
-X direction
b)
Speed of Wave
V=W/K =305/64.8 =4.7068 m/s
c)
Wavelength
lambda =2pi/K =2pi/64.8
lambda =0.09696 m
frequency
f=V*lambda =4.7068*0.09696
f=0.4564 Hz
Period
T=1/f =1/0.4564 =2.19 s
c)
Maximum speed
Vmax=AW=0.002*305
Vmax=0.61 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.