A proton, with mass 1.67 x 1027 kg and charge +1.6 x 1019 C, is sent with veloci
ID: 2035683 • Letter: A
Question
A proton, with mass 1.67 x 1027 kg and charge +1.6 x 1019 C, is sent with velocity 5.9 x 10 m/s in thex- direction into a region where there is a uniform electric field of magnitude 570 V/m in the y-direction. What is the magnitude and direction of the uniform magnetic field in the region, if the proton is to pass through undeflected? Assume that the magnetic field has no x-component. Neglect gravitational effects. R1 R2 R3 R4 8) In the circuit above, the battery has emf e 10V and negligible internal resistance. The four resistors have resistances of R1 100, R2- 19 Q, R3 20 Q, and Rs - 10 2. Calculate the rate at which heat is being generated in the resistor R4Explanation / Answer
ONly one question can be posted as per chegg guidelines
7.
Magnetic field
B=E/v =(570/5.9*104)
B=9.66*10-3 T or 9.66 mT
Direction is along positive z-axis
8.
equivalent resistance
Req =10 +(1/(10+19) + 1/20)-1 =21.84 ohms
Current flowing in the circuit
I=E/R =10/21.84 =0.458 A
Power dissipated in R4 is
P4=I2R4 =0.4582*10=2.1 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.