Print Your Name and TUID: Section: Instructions: Solve the problem below using t
ID: 2035902 • Letter: P
Question
Print Your Name and TUID: Section: Instructions: Solve the problem below using the RIDEA framework. A complete solution worth 27 pt Problem 3 A 400-W computer (including the monitor) is turned on for 8.0 hours per day. If electricity costs 10e per kWh, how much does it cost (in S) to run the computer annually for a typical 365-day year? 1) Represent the problem in terms of symbols and diagrams 2) Interpret the problem by identifying applicable concepts and principles 3) Develop a plan for solving the problem 4) Evaluate your answer 5) Assess your answerExplanation / Answer
Given Power = 400 W
Per day used = 8.0 hr
Days in 1-year = 365 day
total time = 365*8 = 2920 hr
Price of 1 kWh = 10 Cents
Now we know that
Power = Energy/time
Energy = P*t
Energy = 400*2920 = 1168000 W-hr
1 kWh = 1000 W-hr
1168000 W-hr = 1168 kWh
Now given that
Price of 1 kWh = 10 cents
So price of 1168 kWh = 1168*10 cents = 11680 cents
100 cents = 1 dollars
Total price = 11680/100 = 116.8 dollars
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.