Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the internal resistance (in ?) of a voltage source if the terminal vol

ID: 2036850 • Letter: C

Question

Calculate the internal resistance (in ?) of a voltage source if the terminal voltage of the source increases by 6 V when the current supplied decreases by 7 A (No Response 0.8571 ? Suppose this source is connected in series (in the same direction) to another source with a different voltage but same internal resistance. What will be the total internal resistance (in ?)? How will the total internal resistance change if the sources are connected in the opposite direction? It depends on the voltages of the sources. The total internal resistance would double. There would be no change. The total internal resistance would be cut in half. Additional Materials Reading

Explanation / Answer

a)

Internal Resistance

r =V/I =6/7

r=0.857 ohms

b)

With 2 sources in series ,total internal resistance is

r =0.857+0.857=1.714 ohms =1.71 ohms

c)

There would be no change since they are connected in series only

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote