Calculate the internal energy of 2 moles of argon gas (assume ideal behavior) at
ID: 490358 • Letter: C
Question
Calculate the internal energy of 2 moles of argon gas (assume ideal behavior) at 298 K. Suggest two ways to increase its internal energy by 10 J. A 1.00 mole sample of ammonia at 14.2 atm and 25 degrees Celsius is contained in a cylinder with a movable piston that expands against a constant external pressure of 1.00 atm. The pressure and volume of the gas are 1.00 atm and 24.5 L at equilibrium. Calculate the final temperature of the sample. Calculate the values of q, w, and delta U. Molar heat capacity at constant pressure is 35.66 J K^-1 mol^-1.Explanation / Answer
(1)
Argonn=2 mol
T=298 K
Internal energy U=translation energy=3/2 nRT=3/2*2*8.314*298=7432.716 J
Increasing enegy by 10 J
(1) increase no of moles upto 2.0026
(2) Heat up the system upto 298.4 K temperature.
(2) ammonia
n=1 mol
P1=14.2 atm
T1=25 0C=298.15 K
P2=1 atm
V2=24.5 l
Using ideal gas law
PV=nRT
R=0.082 lit.atm/molK
T2=P2V2/nR=1*24.5/0.082*1=298.78 K
Now for finding work
W= -PV
So first we have to find
V1=nRT1/P1=1*0.082*298.15/14.2=1.72 lit
So work W =-1*101325* Pa(24.5-1.72)*10-3 m3=-2308.18 J=-2.308 kJ
U=CvT
Cv=Cp-R=35.66-8.314=27.341 J K-1mol-1
U=27.341*(298.78-298.15)=17.22483 J
U=q+w
q=U-w=17.22483-(-2308.18)=2325.40 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.