A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels
ID: 2037866 • Letter: A
Question
A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels from air, through a flat piece of crown glass 1.42 cm thick, and then back to alr. (a) If the beam has an angle of incidence of 16.2 in air, determine the angle at which the two colors of light emerge from the crown glass. The index of refraction respectively for red and violet light in crown glass is 1.512 and 1.530. (Enter a number to three decimal places.) red violet (b) Determine the distance separating the red and violet light as it emerges from the glass. cmExplanation / Answer
a) From snell's law the, angle enters = angle exits
red = 16.2 deg
violet = 16.2 deg
b) For red
n1 sin i = n2 sin r
1 * sin 16.2 = 1.512 * sin r
r = 10.63 deg
x / 1.42 = tan 10.63
x = 0.266 cm
For violet
n1 sin i = n2 sin r
1 * sin 16.2 = 1.530 * sin r
r = 10.51 deg
x / 1.42 = tan 10.51
x = 0.263 cm
distance = (0.266) - (0.263)
= 3.1 * 10-3 cm = 0.0031 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.