Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels

ID: 2279248 • Letter: A

Question

A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels from air, through a flat piece of crown glass 2.08 cm thick, and then back to air.     (a)  If the beam has an angle of incidence of 28.4 in air, determine the angle at which the two colors of light emerge from the crown glass. The index of refraction respectively for red and violet light in crown glass is 1.512 and 1.530. (Give your answer to at least three decimal places.)


I figured this out to be 28.4 degrees. I really need help wit the second part..


Determine the distance separating the red and violet light as it emerges from the glass?


I really appreciate it!

Explanation / Answer

by snell's law n1 sin theta 1 = n2 sin theta 2

Hence inside the glass the angle of refraction is needed to be found

For red sin theta 2 = sin 28.4 / 1.512 = 0.314

theta 2 =18.33 degree


for voilet sin theta 2 = 18.11 degree

distance between the rays while emerging = t (tan theta red - tan theta violet ) = 2.08( 0.331-0.327 ) = 8.9 *10^-3 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote