Chapter 13, Problem 045 Your answer is partially correct. Try again. A certain s
ID: 2038190 • Letter: C
Question
Chapter 13, Problem 045 Your answer is partially correct. Try again. A certain satellite travels in an approximately circular orbit of radius 9.4 × 106 m with a period of 5 h 23 min. Calculate the mass of its planet from this information. Uni umber [253666835400000000000ntsTkg the tolerance is +/-690 Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work SHOW HINT LINK TO TEXT Link to Sample Problem Link to Sample Problem Math Help By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Question Attempts: 2 of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
Using force balance on satellite
Fg = Fc
G*M*m/r^2 = m*V^2/r
V = sqrt (G*M/r)
Time period is given by
T = 2*pi/w = 2*pi*r/v
T = 2*pi*sqrt (r^3/GM)
M = 4*pi^2*r^3/(G*T^2)
Using given values:
G = 6.67*10^-11
M = mass of planet = ?
r = radius of orbit = 9.4*10^6 m
T = 5 hr 23 min = 323 min = 19380 sec
So,
M = 4*pi^2*(9.4*10^6)^3/(6.67*10^-11*19380^2)
M = 1.31*10^24 kg
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.