Calculate the average pressure that a 320-N chair exerts on the floor by each of
ID: 2038196 • Letter: C
Question
Calculate the average pressure that a 320-N chair exerts on the floor by each of its four legs if the cross-sectional area of each leg is 10. cm2.
a. 100 kPa
b. 62 kPa
c. 80 kPa
d. 67 kPa
e. 73 kPa
Which of the following results about the pressure at a depth of 0.400 m below the surface of a liquid in an open container is correct? (Only the pressure due to the liquid is taken into account and weight density = 133,000 N/m3 for mercury and 9,800 N/m3 for water.)
a. 49,000 Pa in water
b. 73,200 Pa in mercury
c. 66,500 Pa in mercury
d. 3,920 Pa in water
e. 4,410 Pa in water
A 0.123-kg piece of metal is rolled to a square sheet that is 1.0 m on each side, and then spread over the same size (1.0 m by 1.0 m) table. What pressure would it exert on the square table? (Hint: g =9.80 m/s2)
a. 1.4 Pa
b. 1.3 Pa
c. 1.0 N/cm^2
d. 1.2 Pa
e. 1.1 Pa
Explanation / Answer
total area of 4 legs = 4*10 = 40cm2
So, average pressure exerted = 320/40 = 8N/cm2 = 80000N/m2 = c. 80 kPa
_
Pressure = weight of column having unit cross-sectional area / cross-sectional area
for mercury , it is 0.4*1*133000 / 1 = 53200 Pa in mercury
for water , it is 0.4*1*9800 / 1 = d. 3,920 Pa in water
_
pressure it would exert on the square table = weight / area = 0.123*9.8 / 1*1 = d. 1.2 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.