Calculate the average rate of reaction between 5.0 and 31.0 s ? Calculate the in
ID: 715775 • Letter: C
Question
Calculate the average rate of reaction between 5.0 and 31.0 s ?
Calculate the instantaneous rate of reaction at 13 s ?
Calculate the initial rate of reaction?
Calculate the instantaneous rate of formation of ethylene at 41.0 s ?
Explanation / Answer
1. Average rate of reaction between 5.0 s and 31.0 s
First observe the concentration at 5.0 and 31.0
From the graph concentration at 5.0 s is 0.2 M and at 31.0 s is
0.08 M
The formula is
Average rate = change in concentration / change in time
( Change in concentration = 0.08-0.2
= -0.12 M
Change in time = 31.0 -5.0 = 26s )
Average rate = (-0.12) / (26) = 0.004
(You will get a positive answer because rate of consumption is.equal to rate of formation)
2. Instantaneous rate at 13 s
Concentration at 13 s = 0.16 M
Instantaneous rate = concentration / time
= 0.16 / 13
= 0.012
4. Instantaneous rate at 41 s for formation
= (1/2)* (0.058/41)
= (1/2) * (0.0014)
= 7 * 10^-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.