Chapter 27, Problem 012 The figure shows a resistor of resistance R = 6.32 ? con
ID: 2039699 • Letter: C
Question
Chapter 27, Problem 012 The figure shows a resistor of resistance R = 6.32 ? connected to an ideal battery of emf 8 = 12.3 V by means of two copper wires. Each wire has length 23.0 cm and radius 1.90 mm. In dealing with such circuits in this chapter, we generally neglect the potential differences along the wires and the transfer of energy to thermal energy in them. Check the validity of this neglect for the circuit of the figure below. What is the potential difference across (a) the resistor and (b) each of the two sections of wire? At what rate is energy lost to thermal energy in (c) the resistor and (d) each section of wire? ire Wire 2 (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units Units Click if vouu would like to Show Work for this question: Onen Show WorkExplanation / Answer
Given,
E = 12.3 V ; R = 6.32 Ohm ; L = 23 m ; r = 1.9 mm ;
For each wire
R = rho L/A
R' = 1.69 x 10^-8 x 0.23/[3.14 x (1.9 x 10^-3)^2] = 3.43 x 10^-4 Ohm
The total resistance of the circuit will be:
Req = R + 2R' = 6.32 x 2 x 3.43 x 10^-4 = 6.32035 Ohm
I = E/Req = 12.3/6.3207 = 1.946 A
Vr = 1.946 x 6.32 = 12.29
Vw = 12.3 - 12.29 = 0.01 V
(a)V = 12.29 V
(b)V = 0.01 V
(c)P = I^2 R = 1.946^2 x 6.32 = 23.93 W
P = 23.93 W
(d)P = 1.964^2 x 3.43 x 10^-4 = 0.0013 W
P = 0.0013 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.