Chapter 24, Problem 051 In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.
ID: 1875467 • Letter: C
Question
Chapter 24, Problem 051 In the rectangle of the figure the sides have lengths 7.53 cm and 13.4 cm, q1 =-5.22 pC, and q2 = +2.50 C. With V-0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) comer B7(c) How much work is required to move a charge 93-+2.94HC from 8 to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle? (a) Units Units UnitsExplanation / Answer
let a = 7.53 cm = 0.0753 m
b = 13.4 cm = 0.134 m
a) at corner A,
VA = V1 + V2
= k*q1/b + k*q2/a
= 9*10^9*-5.22*10^-6/0.134 + 9*10^9*2.5*10^-6/0.0753
= -5.18*10^4 V
b)
at corner B,
VB = V1 + V2
= k*q1/a + k*q2/b
= 9*10^9*-5.22*10^-6/0.0753 + 9*10^9*2.5*10^-6/0.134
= -4.56*10^5 V
c) Work required = Q*(VA - VB)
= 2.94*10^-6*(-5.18*10^4 - (-4.56*10^5))
= 1.19 J
d) increase
e) same
f) same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.