Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic field streng

ID: 2040383 • Letter: A

Question

An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic field strength into an MRI scanner's 1.70 T field with his fingers pointing in the direction of the field. His wedding ring has a diameter of 2.23 cm, and it takes 0.370 s to move it into the field.

a.) What average current is induced in the ring if its resistance is 0.0100 ?? (Enter the magnitude in amperes.)

b.) What average power is dissipated (in Watts)?

c.) What average magnetic field is induced at the center of the ring? (Enter the magnitude in teslas.)

Explanation / Answer


a)


magnetic flux = B*A


A = area of cross section of ring = pi*r^2

r = radius = 2.23/2 = 1.115 cm = 1.115*10^-2 m


induced emf = rate of change in flux

emf = (dB/dt)*A = (B2-B1)*pi*r^2/t


emf e = (1.7-0)*pi*(1.115*10^-2)^2/0.37 = 1.79*10^-3 V


average current i = e/R = 0.179 A   <<<---------ANSWER


==========================

average power = i^2*R = 0.32*10^-3 W

========================


(c)


magnetic field B = uo*i/(2*r)

B = 4*pi*10^-7*0.179/(2*1.115*10^-2)


B = 1.01*10^-5 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote