A satellite of mass 210 kg is placed into Earth orbit at a height of 150 km abov
ID: 2040394 • Letter: A
Question
A satellite of mass 210 kg is placed into Earth orbit at a height of 150 km above the surface.
(a) Assuming a circular orbit, how long does the satellite take to complete one orbit?
(b) What is the satellite's speed?
(c) Starting from the satellite on the Earth's surface, what is the minimum energy input necessary to place this satellite in orbit? Ignore air resistance but include the effect of the planet's daily rotation.
8. 1.25 points SerPSE9 13.P045.WI My Notes A satellite of mass 210 kg is placed into Earth orbit at a height of 150 km above the surface a) Assuming a circular orbit, how long does the satellite take to complete one orbit? (b) What is the satellite's speed? m/s (c) Starting from the satellite on the Earth's surface, what is the minimum energy input necessary to place this satellite in orbit? Ignore air resistance but include the effect of the planet's daily rotation.Explanation / Answer
1. Use Newton's Law of Gravitation in the form (You have to use this form because g is not constant)
GMm/r^2 = m*v^2/r = m*4?^2*r/T^2
so T = sqrt(4?^2*r^3/GM) = sqrt(4?^2*(6.37x10^6+ 150x10^3)^3/(6.67x10^-11*5.98x10^24) = 5237.66 s
= 5238/3600 = 1.455hrs
2. v = sqrt(GM/r) = sqrt(6.67x10^-11*5.98x10^24/(6.37x10^6+ 150x10^3)) = 7821.493m/s
3. Use conservation of energy here
K + U)earth = K+U)orbit where U = -GMm/r
So K = U orbit - U earth + K orbit
= - GMm/r -(-GMm/R) + 1/2*m*v^2
= GMm*(1/R - 1/r) + 1/2*m*v^2
= 6.67x10^-11*5.98x10^24*210*(1/(6.37x10^6... - 1/(6.37x10^6 + 150x10^3)) + 1/2*210*(7821.493)^2
= 1.95x10^10 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.