When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly tha
ID: 2044312 • Letter: W
Question
When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly that it becomes a neutron star, with a radius of about 23 km (about the size of the San Francisco area). If a neutron star rotates once every second, what is the speed of a particle on the star's equator?What is the particle's centripetal acceleration in meters per second squared?
What is the particle's centripetal acceleration in g-units (ratio to g)?
If the neutron star rotates even faster, what happens, i.e. what would be the particle's centripetal acceleration in g-units if the period was 0.5 s?
Explanation / Answer
(1) v = 2 R / T
= 2 * 3.14 * 22 x 103 / 1.0
= 1.38 x 105 m/s
(2) a = v2 / R
= (1.38 x 105)2 / 22 x 1000
= 867644.8 m/s2
(3) a = 88535.18 g
(4) acceleration and velocity increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.