When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly tha
ID: 1590710 • Letter: W
Question
When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly that it becomes a neutron star, with a radius of about 39 km (about the size of the San Francisco area). If a neutron star rotates once every second,
A) what is the speed of a particle on the star's equator?
B) What is the particle's centripetal acceleration in meters per second squared?
C) What is the particle's centripetal acceleration in g-units (ratio to g)?
D) If the neutron star rotates even faster, what happens, i.e. what would be the particle's centripetal acceleration in g-units if the period was 0.5 s?
Explanation / Answer
A) speed of a particle on the star's equator = 2 * 3.14 * 39000/1
= 244920 m/sec
= 244.92 km/sec
B) particle's centripetal acceleration = 244920 * 244920/39000
= 1538097.6 m/sec2
C) particle's centripetal acceleration in g-units = 1538097.6 /9.8
= 156948.73 g units
D) particle's centripetal acceleration in g-units if the period was 0.5 s = 4 * 156948.73
= 627794.92 g units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.