Suppose a potential difference of Vcloud - Vground = 1.9 × 109 V exists between
ID: 2044722 • Letter: S
Question
Suppose a potential difference of Vcloud - Vground = 1.9 × 109 V exists between the cloud and the ground, and q = -17 C of charge is transferred from the ground to the cloud.
(a1) How much work Wground-cloud is done on the charge by the electric force? Be sure to include an explicit plus or minus sign along with your answer.
(b1) If the work done by the electric force were used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what would be its final speed vf?
(c1) If the work done by the electric force were converted into heat, what mass m of water at 0 °C could be heated to 100 °C?
Explanation / Answer
(a) The amount of work Wground-cloud is done on thecharghe by the electric force is Wground-cloud = Vq = (1.9*109V)(17C) = 32.3*109J (b) Initial speed (u) of the automobile = 0 Let v be the final speed of the automobile. Mass (m) of the automobile = 1100 kg Then according to the work-energy theorem, the workdone by theautomobile is equal to the change in its kinetic energy. so W = KEfinal - KEinitial =(1/2)mv2 - (1/2)mu2 =(1/2)mv2 - 0 =(1/2)mv2 v = v(2W / m)=7663.37 Here W = 32.3*109J m = 1100kg (c) Specific heat of water is c = 4186 J/kg.Co Temperature difference is ?T = 100oC We know that Q = mc?T m = Q / (c?T) Here Q = 32.3*10^9J m=77161.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.