Suppose a potential difference of Vcloud - Vground =1.3 *10^9 V exist between th
ID: 2226818 • Letter: S
Question
Suppose a potential difference of Vcloud - Vground =1.3 *10^9 V exist between the cloud and the ground, and q = -25 C of charge is transferred from the ground to the cloud. (a) How much work W ground-cloud is done on the charge by the electric force? (b) If the work done by the electric force were used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what would be its final speed? (c) If the work done by the electric force are converted into heat, how many kilograms of water at 0 degrees Celsius could be heated to 100 degrees Celsius?Explanation / Answer
a) W = 1.3*10^9 * 25 = 32.5 *10^9 J b) 32.5 *10^9 = 0.5* 1100* v^2 v = 7687.06 m/s c) 32.5 *10^9 J = 7.88*10^-9 cal = m* 100 m = 7.88*10^-7 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.