Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron and a proton are each placed at rest in a uniform electric field of

ID: 2046130 • Letter: A

Question

An electron and a proton are each placed at rest in a uniform electric field of magnitude 540 N/C. Calculate the speed of each particle 43.6 ns after being released.


electron?
proton?

Explanation / Answer

F = qE, will be same on both as both have same charge =>F = 1.6 x 10^-19 x 540 = 864 x 10^-19 N =>For electron:- a(e) = F/m(e) = (864 x 10^-19)/(9.109×10^-31) = 9.48x 10^13 m/s^2 =>For proton:- a(p) = F/m(p) = (864 x 10^-19)/(1.67×10^-27) = 5.33 x 10^10 m/s^2 For electron:- =>By v = u + at =>v = 0 + 9.7 x 10^13 x 43.6 x 10^-9 = 4.22 x 10^6 m/s For proton:- =>By v = u + at =>v = 0 + 5.29 x 10^10 x 43.6 x 10^-9 = 2.30 x 10^3 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote