Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A loaded penguin sled weighing 90 N rests on a plane inclined at 20° to the hori

ID: 2046265 • Letter: A

Question

A loaded penguin sled weighing 90 N rests on a plane inclined at 20° to the horizontal. Between the sled and the plane the coefficient of static friction is 0.30, and the coefficient of kinetic friction is 0.13.

(a) What is the minimum magnitude of the force F, parallel to the plane, that will prevent the sled from slipping down the plane?


(b) What is the minimum magnitude F that will start the sled moving up the plane?


(c) What value of F is required to move the block up the plane at constant velocity?

Explanation / Answer

Given data : W = 90 N ; = 20o ; s = 0.30    ; k = 0.13

A) F + s.(W cos ) - W sin = 0

    F = W sin - s.W cos = 90 sin 20o - 0.3(90 cos 20o) = 5.41 N

B) F - W sin - sW cos = 0

   F = W sin + s.W cos = 90 sin 20o + 0.3(90 cos 20o) = 56.15 N

C) F - W sin - k.(W cos ) = 0

    F = W sin + k.W cos = 90 sin 20o + 0.13(90 cos 20o) = 41.78 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote