A loaded penguin sled weighing 90 N rests on a plane inclined at angle theta = 1
ID: 2170465 • Letter: A
Question
A loaded penguin sled weighing 90 N rests on a plane inclined at angle theta = 18 degree to the horizontal (see the figure). Between the sled and the plane, the coefficient of static friction is 0. 23, and the coefficient of kinetic friction is 0. 12. (a) What is the minimum magnitude of the force F , parallel to the plane, that will prevent the sled from slipping down the plane? (b) What is the minimum magnitude Fthat will start the sled moving up the plane? (c) What value of F is required to move the sled up the plane at constant velocity? Number units Number units Number unitsExplanation / Answer
weighing =90N angle =18 fric = .23 a) 90 *.23/9.8 =2.11 N b) .23 * 90/9.8 * cos18 = 2.N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.